O nás a našich začiatkoch.

Volám sa Alexander Lilge a som zakladateľom a zároveň majiteľom pražiarne PureWay v Martine. Pred založením mojej pražiarne som sa dlho pohyboval v oblasti kávy, avšak samotná história pražiarne sa začala písať v roku 2014.

Rozhodnutie vytvoriť si vlastnú pražiareň padlo celkom náhle. Zlom prišiel, keď náš partner, s ktorým sme v tej dobe ako firma obchodovali, nedodržal čo sľúbil a začal predávať kávu aj inému odberateľovi na Slovensku. Vtedy som sa rozhodol, že začnem s pražením sám, nezávisle od ostatných.

 

I keď som si už od začiatku uvedomoval, že samotná výroba je a bude veľmi náročná, vždy som veril, že na Slovensku sú šikovní ľudia. Som toho názoru, že čím viac podporíme lokálnu produkciu a šikovných ľudí, tým lepšie sa všetci budeme mať. Dovážať hotové výrobky na Slovensko je síce jednoduchšie, ale vtedy značná časť pridanej hodnoty ostane v zahraničí. Ja sa z tohto dôvodu od začiatku snažím ponúkať ľuďom na Slovensku ozajstnú kvalitu. Ku nej sa pri dovážaných produktoch málokedy v našej krajine dostaneme.

 

Mojim pôvodným plánom bolo predávať už hotové výrobky, a tak to aj bolo. Kávu som začal pražiť s myšlienkou dať zákazníkom kvalitnú kávu za cenu bežných káv. K našim začiatkom patrila primárne príprava kávových zmesí pre niektoré kaviarne. Preto som ako pražiar začínal s prípravou 2 typov zmesí – jednu zmes som pripravoval s pomerom 80% arabica a 20% robusta a druhú 100%-nú arabicu.

 

majitel pražiarne kávy purewaykava z celeho sveta vo vreciach

 

Ako náš príbeh ďalej pokračoval

 

Od roku 2014 sa toho zmenilo veľmi veľa. V začiatkoch som proces praženia nemal úplne pod kontrolou. Riadil som sa analógovými ukazovateľmi teploty, ktoré som porovnával s časom praženia, aby som zistil, o koľko sa mi zvýši teplota zrna za jednu minútu. Keď som sa naučil bližšie porozumieť procesu praženia, navrhol som si digitálne spracovanie procesu praženia.

 

Neskôr podľa mojich inštrukcií a znalostí, ktoré som časom získal, vznikol jedinečný program, ktorý nám navrhol šikovný programátor. Vďaka nemu teraz na obrazovke počítača presne vidím teplotu zrna a teplotu vzduchu v závislosti na čase vo forme grafu. Viem takto robiť detailné zmeny v procese praženia. Umožňuje mi potom porovnať, aký mala zmena dopad na chuť a arómu kávy. Najlepší graf si potom zvolím ako referenčný a danú kávu potom pražím podľa neho.

 

pražiaren kávy pureway

 

Ako je to s našou pražiarňou teraz?

 

Pozerajúc sa spätne na náš pôvodný cieľ – dať na trh kvalitné kávy za cenu bežných káv – musím povedať, že sa nám aktuálne tento cieľ darí len veľmi ťažko napĺňať. Snažíme sa síce neustále o to, aby cena kávy nebola premrštená. To dosahujeme tak, že naraz pražíme väčšie množstvá, a tak vieme nakúpiť základnú surovinu lacnejšie. Musím ale povedať, že boj s lacnými kávami som už dávnejšie vzdal. Ak má byť vrcholné dielo majstrovské, musia byť ingrediencie vysokej kvality a to niečo stojí. Je to tak trochu vo všetkom, nielen pri káve. No nie?

 

Hovoriac o výrobe kávy, momentálne vyrábame dve zmesi v cene bežných káv, ktoré kupujú hlavne firmy pre svojich zamestnancov. Tie tiež kedysi zvykli kupovať lacné kávy v supermarketoch, avšak po čase zistili, že môžu mať oveľa vyššiu kvalitu za podobnú cenu.

 

Keďže kultúra pitia kávy sa u nás hodne posunula, zákazníci začínajú vyhľadávať práve tie kvalitnejšie kávy a ten kto chce lacnú kávu, ide do supermarketu. Je však fajn, že už aj tam začínajú zákazníci vyhľadávať kvalitu, hlavne vo väčších mestách. Niektoré väčšie obchody preto kupujú kávu aj od nás ako menšej poctivej pražiarne.

 

 

 

A v čom sme teda odlišní?

 

Názov PureWay pre našu kávu som zvolil preto, že som sa rozhodol ísť čistou cestou. Sú určité veci, čo robiť určite nebudem.

 

Naša jedinečnosť navyše spočíva v tom, že aj napriek naozajstným cenovým nárastom káv sa snažíme finálne ceny ladiť tak, aby neboli premrštené. Navyše sme ako pražiareň veľmi flexibilní. Neustále sa vzdelávame, aby sme zákazníkom prinášali stále kvalitnejšie produkty.

 

 

 

 

Majiteľ a pražiar PureWay Alexander Lilge

 

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť